Spolkový den aneb Spolky včera a dnes

Napsal Redakce. Uveřejněno v Turnaje

st
říj
17
2018
751 hits

Shodou okolností, náhod a výsledků v regionálních pétanque soutěžích bylo Japko požádáno, aby se zúčastnilo na svátek sv. Václava v areálu u Čápa propagační akce zaměřené (jak jste již určitě z názvu poznali) na zajímavé a perspektivní spolky Libereckého kraje. Jelikož naše stanovy zcela jasně uvádí, že jedním z poslání našeho spolku je šíření slávy pétanque v širokém okolí a protože organizátoři oné akce byli velmi sympatičtí, nabídku jsme nemohli odmítnout.

Přestože jsme měli původně obavy, že bude těžké sehnat členy, kteří by zasloužené volno strávili prací, vyrazily nakonec z Jablonce směrem na Příchovice dvě auta s pěti statnými chlapy (Vaisik, který za nás vše zaštiťoval a odvedl největší kus práce, Tomík, Kubrt, Kuchy, Black) a v závěsu za nimi (v rámci úspor na kole) pokladník Japat. Na místě nás pak doplnila i jedna sličná dívka, která celému našemu působení dodávala nezbytný a potřebný šarm.

Většinou bývá pravidlem, že se organizátoři konané akce (Spolek Zvony), pochválí až nakonec článku, musím však udělat výjimku a hned poděkovat za perfektně připravené podmínky. V areálu u Čápa na nás čekalo vedle místního majáku (ano čtete správně) ohraničené pétanque hřiště potřebných rozměrů.

Po slavnostním zahájení dne a po našem krátkém, stručném a výstižném představení veřejnosti, jsme mohli začít očekávat návštěvníky našeho plácku, pro které jsme měli připravené pěkné ceny v podobě kupy sladkostí a především produktů od našeho dvorního dodavatele košonků („Jež má kuličky vždy nejvyšší tvrdosti a hrají mu všemi barvami.“ – pozn.: placená reklama).

Ačkoliv jsme původně neočekávali, že by tato francouzská hra vzbuzovala velký zájem, opak byl pravdou a nebylo chvíle, aby u nás návštěvníci buď nepoměřovali síly v naší malé soutěži v placování, nebo nehráli zápasy proti sobě navzájem (z časových důvodů do 9bodů). Zde se též ukázalo, jak bylo dobře, že jsme vyjeli ve větším počtu, protože jinak by bylo nemožné si udělat byť jen krátký čas na oběd.

Každému ze zúčastněných jsme se snažili co nejlépe poradit a vysvětlit pravidla, která jsme i stručně popsaná rozdávali ve vytištěných letácích. Za cíl jsme si nedali propagovat pouze náš klub, ale pétanque jako takový, což se nám myslím i dařilo. Drtivou většinu hráčů na bouledromu tvořili děti, které se snažili vtáhnout i své rodiče, mezi které patřil například i hejtman kraje Martin Půta. A musíme přiznat, že některým „malým“ hráčům se hody tak dařily, že bychom je ihned přijali k nám do Japka.

Den to byl velmi náročný ale i zábavný a jediné co nás mrzelo, bylo, že jsme nestihli navštívit ostatní spolky, které se akce zúčastnily. Před západem slunce jsme si však už výstup na MAJÁK, který zde v místních lesích nechal postavit sám Jára Cimrman, ujít nedali.Až při samotné prohlídce jeho muzea nám došlo, že jsme v Příchovicích oproti svému přesvědčení nebyli první propagátoři pétanque, ale že nás zmíněný český velikán opět předběhl. I když, jak ukazuje pořízený fotografický záznam níže, to neměl ještě tak vychytaný :)

Děkujeme všem, se kterými jsme se mohli při spolkovém dnu setkat, ostatním zúčastněným spolkům (mezi které patřil třeba spolek Patron, Červený kříž, Divadelní spolek J.K.Tyl nebo Spolek vojenské historie) přejeme hodně úspěchů v dalším počínání a pokud by si organizátoři na nás v příštím ročníku vzpomněli, opět rádi přijedeme ;) 

 

A kdo by chtěl nasát trochu oné pohodové atmosféry, muže nechat spočinout svůj zrak na snímcích vložených níže. 

Ještě krátká poznámka. Protože jsme byli na plakátech představeni jako „pétankoví KOUZELNÍCI“, nenechali jsme nic náhodě a připravili si pár triků do rukávu. Nejednalo se však o bílé králíky nebo holubice, které jsme tentokrát nechali doma, ale o střelecký um zcela nenápadného a nanejvýš skromného Kubrta, který se na rozdíl od jmenovaných zvířat nechal nacpat do auta zcela bez problému a ani tam nic nezadělal :) 

 

JAPKO